Lampy bakteriobójcze to podstawowy asortyment każdego sklepu zajmującego się uzdatnianiem wody. To jeden z najchętniej polecanych sposobów dezynfekcji. Potwierdzono jego wysoką skuteczność. Tylko na jakiej zasadzie właściwie działa? Czy promieniami UV faktycznie można zwalczyć bakterie obecne w wodzie?

Problem bakterii w wodzie stale aktualny

Bakterie są problemem, który może pojawić się w każdej chwili. Na ich występowanie w wodzie szczególnie powinni uważać właściciele własnych ujęć. Niestety, coraz częściej słychać o tym, że w sieciach wodociągowych również dochodzi do skażenia bakteriami e-coli lub legionelli.

Ważne, aby zapamiętać, że bakterie nie są kłopotem, który pojawia się jednokrotnie, a potem znika na dobre. Mogą zacząć pojawiać się w każdej chwili, niezależnie od tego czy wcześniej bytowały w danej instalacji czy też nie.

Pierwszą metodą podejmowaną przez właścicieli studni jest próba pozbycia się problemu przez chlorowanie. Nie zawsze jest to jednak metodą w pełni skuteczną. Niektóre szczepy są odporne na dezynfekcję chemiczną. Czasem ciężko dobrać odpowiednią dawkę. W dodatku przeprowadzanie regularnego, częstego chlorowania nie tylko zmienia właściwości wody, ale i zajmuje dużo czasu, na ten proces należy poświęcić bardzo dużo uwagi, dlatego jako alternatywa polecane są lampy bakteriobójcze.

Czy wykonałeś już badania mikrobiologiczne?

W przypadku wody z własnego ujęcia bardzo ważne jest wykonywanie badań mikrobiologicznych. Nawet, jeśli za pierwszym razem nie wykażą one występowania bakterii i wszystko będzie w porządku, to wcale nie oznacza, że sytuacja będzie wyglądała tak samo za pół roku czy za rok.

Dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa najbliższych, najlepiej regularnie oddawać próbki wody do analizy. Jest to tak samo istotne niezależnie od tego, czy w gospodarstwie jest już podejmowana dezynfekcja, czy nie. Czasem zdarza się, że na przykład lampa UV może być źle założona lub gdzieś za nią znajduje się siedlisko bakterii, które przedostają się do wody użytkowej. Wyniki powinny to wykazać. Dzięki nim można szybko zadziałać i zniwelować problem.

Jak wygląda lampa UV?

Zanim przejdziemy do meritum, warto przypomnieć sobie kilka informacji o lampach bakteriobójczych.

Lampy sterylizujące są urządzeniami, które montuje się na instalacji przed jej rozgałęzieniem na konkretne pomieszczenia. Lampy UV działają punktowo. Woda przepływa przez ich wnętrze, gdzie jest naświetlana promieniami ultrafioletowymi. W tym momencie dochodzi do likwidacji wirusów, bakterii i grzybów. Następnie naświetlona woda, której skład chemiczny praktycznie nie ulega zmianie, przepływa dalej do kranów odbiorców.

Każda lampa potrzebuje zasilania elektrycznego. Ich sercem jest żarnik ochraniany specjalną osłonką. Jest to część wymienna, która podobnie jak zwykłe żarówki, po pewnym czasie wytraca swoją moc. To właśnie tam wytwarzane jest promieniowanie ultrafioletowe.

Czy promieniowanie UV działa?

Promieniowanie UV to inaczej promieniowanie elektromagnetyczne, które ma długość fali krótszą od zakresu światła widzialnego. Obszar promieniowania między 100, a 280 nm nazywany jest promieniowaniem UV-C. Długość fal 240-280 nm z tego promieniowania jest powszechnie uznawana za promieniowanie bakteriobójcze.

Za promieniowanie o największej skuteczności dezynfekcyjnej uznawane jest promieniowanie o długości 254 nm. Większość lamp bakteriobójczych działa właśnie w tym zakresie.  Efektywność promieniowania w redukcji mikroorganizmów jest zależna od dawki promieniowania oraz odporności poszczególnych typów mikroorganizmów.

Promieniowanie UV-C bardzo silnie oddziałuje na DNA mikroorganizmów. Podczas naświetlania wody bogatej w bakterie, ich DNA ulega zniszczeniu. Zapis genetyczny podlega totalnej destrukcji, a co za tym idzie,  zahamowane zostają wszelkie funkcje metaboliczne, nie dochodzi do podziału komórek, bakterie nie rozwijają się.

Organizmy żywe nie są przygotowane do ochrony przed promieniowaniem UV-C, ponieważ jest to rodzaj promieniowania, który nie przenika przez atmosferę. W związku z tym żaden z organizmów nie zdążył wykształcić w sobie mechanizmu obronnego.

Badania wykazały, że najbardziej podatne na działanie promieniowania ultrafioletowego są bakterie oraz wirusy, nieco mniej drożdże i pleśnie.

Jak już wspominaliśmy wyżej, promienie UV są w stanie usunąć z wody formy odporne na chlorowanie i inne chemiczne środki dezynfekujące. Wśród takich pasożytów można wymienić choćby Cryptosporidium parvumi.

Co ciekawe, promieniowanie UV usuwa z wody nie tylko szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy. Jest w stanie wyniszczyć ozon, chlor i jego pochodne oraz węgiel organiczny. Wszystkie te substancje występujące w nadmiarze również mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Skuteczność potwierdzona!

Lampy bakteriobójcze nie są magicznym wynalazkiem. Powstały w oparciu o szereg badań i doświadczeń. Wielu ludzi wybiera je ze względu na to, że do działania nie potrzebują środków chemicznych, zajmują niewiele miejsca, nie mają wpływu na cechy organoleptyczne wody. To bardzo prosty i niewymagający wiele uwagi sposób na to, aby na co dzień korzystać z bezpiecznej wody pozbawionej bakterii i wirusów.

Potrzebujesz lampy bakteriobójczej do dezynfekcji wody? Wejdź na https://www.zestudni.pl/lampy-bakteriobojcze/ i znajdź ją już dziś!