Obecnie bardzo wiele osób decyduje się na poprawę jakości wody kranowej. Dotyczy to nie tylko domów jednorodzinnych, ale również odbiorców zamieszkujących domy wielorodzinne. Świadomość dotycząca tego, jak dobra może być jakość wody stale rośnie, a co za tym idzie, poszukiwane są rozwiązania będące w stanie to zapewnić. Co wybrać? Dzbanek filtrujący, a może podzlewozmywakowy filtr kuchenny?
Na co skarżą się odbiorcy wody z kranu?
Choć woda wodociągowa jest dokładnie oczyszczana w zakładach wodociągowych, a jej parametry muszą być zgodne z normami obowiązującymi w Polsce, to jej odbiorcy często nie są zbyt pozytywnie nastawieni do wypicia szklanki wody prosto z kranu.
Dość sporym kłopotem są powszechnie panujące przekonania o niskiej jakości, z którymi zakłady wodociągowe starają się walczyć. Często taka sytuacja wynika z faktu, że woda zwyczajnie nie odpowiada indywidualnemu gustowi jej użytkowników. Niejednokrotnie jednak przyczyną niewłaściwego smaku, barwy czy zapachu wody jest zły stan magistrali w budynku docelowym.
Do wody z dawno nieremontowanych instalacji mogą przedostawać się na przykład zanieczyszczenia mechaniczne, powodujące mętność. Wysoki stopień twardości wody to najczęstsza przyczyna charakterystycznego białego osadu w wodzie i na dnie czajnika. Z kolei za zły smak i zapach winę mogą ponosić związki chloru obecne w wodzie po dezynfekcji.
W przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia kłopotów może być jeszcze więcej. Tutaj do wcześniej wymienionych dopisać można jeszcze podwyższone stężenie żelaza i manganu – z tym boryka się wielu właścicieli studni. Ponadto na niekorzystne właściwości wody mogą mieć wpływ azotany, związki organiczne.
Jeśli w wodzie z własnego ujęcia znajdują się bakterie, to może też być niebezpieczna dla zdrowia. Mikroorganizmy mogą pojawić się w każdej chwili. Możliwość ich występowania zwiększa się podczas lokalnych podtopień, powodzi, ale może też wynikać z nieszczelności szamba lub złego umiejscowienia studni.
W przypadku własnego ujęcia wody, najlepiej zacząć od przeprowadzenia szczegółowej analizy wody pod kątem fizykochemicznym oraz mikrobiologicznym.
Uzdatnianie wody w kuchni
Podjęcie decyzji o poprawie jakości wody w kuchni niesie ze sobą kilka istotnych zalet. Po pierwsze woda zyskuje lepsze walory smakowe i zapachowe. Polepszeniu ulega też barwa, przez co woda wygląda na bezpieczną i apetyczną, a więc idealną do bezpośredniego spożycia.
Uzdatnianie wody w kuchni to idealny sposób na eliminację wody butelkowanej. Dzięki temu można poczynić spore oszczędności. Przede wszystkim chodzi tu o oszczędności finansowe, ponieważ woda butelkowana jest znacznie droższa od tej, pochodzącej z kranu, choć jakością czasem niewiele się różni. Ponadto nie trzeba dźwigać ciężkich zgrzewek do domu, ani czekać w długich, sklepowych kolejkach. Świeża woda dostępna jest cały czas w potrzebnych ilościach.
Dodatkowo dochodzi tu aspekt związany ze środowiskiem. Brak produkcji plastikowych odpadów z pewnością zapewni oddech ekosystemowi tym bardziej, że odpady tego typu nadal nie są jeszcze przetwarzane na taką skalę, na jaką powinny być.
Ponadto filtrowana woda doskonale sprawdza się do gotowania. Niektóre urządzenia służące jej oczyszczaniu redukują stopień twardości wody, dzięki czemu ta nie pozostawia po sobie osadu. Dania i napoje wyglądają smacznie, posiadają odpowiedni aromat.
Woda bez osadu jest też idealna do napełnienia ekspresu do kawy, żelazka, parowaru lub innego sprzętu, który potrzebuje jej do działania. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie użytkowania środków odkamieniajacych.
Ponadto oczyszczona woda to dobra baza do odżywek dla dzieci i przemywania delikatnych powierzchni, warzyw i owoców.
Skoro uzdatnianie wody w kuchni to tyle zalet, nie ma się nad czym zastanawiać. Pozostaje jeszcze jedna kwestia – wybór właściwego produktu.
Jaki filtr kuchenny wybrać?
Wybór filtrów kuchennych jest naprawdę duży. Nie ma co ukrywać, że to jedne z najpopularniejszych obecnie urządzeń służących uzdatnianiu wody w gospodarstwach domowych. Oferowane filtry kuchenne pochodzą od różnych producentów. Różnią się pod względem wyglądu, dokładności filtracji, dodatkowych funkcji i rzecz jasna ceny.
Użytkownicy najczęściej decydują się na proste, szeroko dostępne dzbanki filtracyjne lub zaawansowane kuchenne filtry podzlewozmywakowe w postaci wieloetapowych systemów odwróconej osmozy. To dwie zupełnie skrajne propozycje. Co lepiej wybrać?
Dzbanki filtracyjne – proste filtrowanie wody
Prawdziwy szał na dzbanki filtracyjne zaczął się kilka lat temu. Stały się bardzo popularne ze względu na swoją niską cenę. Można je dostać praktycznie w każdym markecie, a okazyjnie nawet w sklepach spożywczych.
Dzbanki filtracyjne nie potrzebują zasilania za pomocą prądu, ani też ciśnienia z instalacji. Nigdzie się ich nie montuje. Swoim wyglądem przypominają zwykły dzbanek, z tym, że wewnątrz znajdują się dwie komory – jedna z nich jest przeznaczona na wodę surową. Ta przepływa przez umieszczony wewnątrz niewielki wkład filtracyjny, po czym wpływa do dolnej komory, która została stworzona z myślą o gromadzeniu wody oczyszczonej.
Po przefiltrowaniu całości przez wkład filtrujący, wodę można spokojnie nalać do czajnika lub szklanki. Musimy odczekać na zakończenie procesu, w przeciwnym razie w większości modeli wraz z oczyszczoną wodą może przedostać się woda nieprzefiltrowana.
Wkłady filtrujące przeznaczone do dzbanków są naprawdę niewielkie. Zazwyczaj wewnątrz znajduje się węgiel aktywny wraz z żywicą jonowymienną. Zadaniem dzbanków filtrujących jest doszlifowanie jakości wody wodociągowej, której już nie można mieć wiele do zarzucenia.
Żywica jonowymienna sprawia, że redukowany jest stopień twardości wody, natomiast węgiel aktywny poprawia smak i zapach wody.
Wkład filtracyjny należy wymienić raz na około 4 tygodnie, w przypadku bardziej zanieczyszczonej wody znacznie częściej. Minusem jest nie tylko krótkotrwałe działanie, ale i krótki kontakt wody ze złożem filtracyjnym. Przy dłuższym użytkowaniu dzbanek filtrujący okazuje się być mało ekonomicznym rozwiązaniem.
Ponadto jest jeszcze kwestia przechowywania wody. W żadnym wypadku nie można jej pozostawiać narażonej na działanie promieni słonecznych. W przeciwnym wypadku może dojść do namnażania się drobnoustrojów i ponownego zanieczyszczenia. Wodę najlepiej przechowywać w lodówce przez możliwie jak najkrótszy czas.
Plusy dzbanków filtrujących:
- Nie wymaga instalacji
- Niska cena
- Można przenosić w dowolne miejsce
- Łatwa wymiana wkładów filtracyjnych
Minusy dzbanków filtrujących:
- Szybkie zużycie wkładów filtrujących
- Wysoki koszt sumaryczny wymiany wkładów w ciągu roku
- Krótki kontakt wody z powierzchnią złoża
- Przeznaczony jedynie do doszlifowania właściwości wody dobrej jakości, na przykład wodociągowej
- Oczyszczona woda nie jest dostępna natychmiast
Filtry kuchenne podzlewozmywakowe
Czasem zdarza się tak, że przygoda z uzdatnianiem wody zaczyna się od dzbanka filtracyjnego, a potem dopiero użytkownicy zastanawiają się nad bardziej wydajnym i wygodnym sposobem czerpania wody.
Niekiedy bywa i tak, że osoby zainteresowane zakupem systemu do oczyszczania wody w kuchni z góry stawiają na rozwiązania zapewniające wysoką jakość i pełen komfort użytkowania.
Tutaj najlepszym rozwiązaniem okazują się podzlewozmywakowe filtry kuchenne. Wybór jest naprawdę duży. Od niewielkich systemów ultrafiltracji, które pozostawiają w wodzie minerały i nie produkują odrzutu do kanalizacji, aż po bardzo dokładne i zaawansowane systemy odwróconej osmozy wyposażone dodatkowo w lampy bakteriobójcze.
Niezależnie od rodzaju system należy podłączyć do miejsca poboru wody w kuchni, najczęściej właśnie pod zlewozmywakiem. Niektóre wymagają także podpięcia do kanalizacji, ponieważ powodują odrzut. Większość filtrów kuchennych jest wyposażonych w oddzielną wylewkę, na którą należy zrobić miejsce w blacie. Alternatywnie można zakupić baterię trójdrożną lub czterodrożną i zamontować ją zamiast klasycznej.
Niewątpliwym plusem podzlewozmywakowych filtrów kuchennych jest ich dokładność. Kilka etapów filtracji, a w dodatku wkłady z materiałów wyłapujących najdrobniejsze zanieczyszczenia.
Ponadto system można w pełni dopasować do swoich potrzeb. Jeśli komuś zależy na przykład na piciu wody z dużą ilością magnezu, może wybrać system odwróconej osmozy wyposażony we wkład rewitalizujący od polskiej marki – Ecoperla Elixir. Jeśli potrzebny jest system, który zajmuje mało miejsca i chcemy regulować ilość minerałów w wodzie, warto postawić na Ecoperla Revo.
Przeczytaj więcej o odwróconej osmozie: https://www.zestudni.pl/blog/odwrocona-osmoza-to-nie-magia-zdradzamy-jak-dziala/
W przypadku podzlewozmywakowych filtrów kuchennych woda jest dostępna przez cały czas. Zawsze jest świeża, bezpieczna dla zdrowia, można ją pobierać w każdych ilościach.
Zalety filtrów kuchennych
- Możliwość dopasowania do własnych potrzeb
- Woda dostępna na bieżąco
- Woda dostępna w każdych ilościach
- Bardzo dokładna filtracja wody
- Rzadsza wymiana wkładów w porównaniu z dzbankami filtracyjnymi
- Woda wydajnie i dokładnie oczyszczana przez długi czas
Minusy filtrów kuchennych
- Potrzeba montażu w okolicach zlewozmywaka
- Większe koszty w porównaniu z dzbankami filtracyjnymi
Ostateczny wybór należy do Ciebie
Warto rozpatrzeć wybór bardziej zaawansowanej opcji, ponieważ daje znacznie większe możliwości. Najlepiej rozpatrzeć plusy i minusy dostępnych rozwiązań, zastanowić się nad własnymi potrzebami i oczekiwaniami względem jakości wody.
Ja jestem w grupie tych osób, które korzystały z dzbanka filtracyjnego i potem przerzuciły się na filtr kuchenny. Akurat na moje warunki najlepszym wyborem okazał się system ultrafiltracji. Super sprawa, woda smaczniutka