Woda użytkowa ze studni to w wielu przypadkach konieczność, a także wygodny i tani zamiennik wody wodociągowej. Ma jednak jeden minus – należy o nią dbać i ją regularnie odkażać. W jaki sposób tego dokonać?
Dezynfekcja – niezbędny krok do dobrej jakości wody
Regularna dezynfekcja wody to niewątpliwie najważniejsza czynność, którą+ co jakiś czas powinni wykonywać wszyscy właściciele własnych ujęć. Jest to najlepsza metoda ochrony przed choćby bakteriami e-coli i legionelli, które bytują w wodzie zimnej i nieraz są wykrywane właśnie w wodzie studziennej. W procesie dezynfekcji likwidowane są wszystkie bakterie i wirusy, a woda chroniona jest przed ponownym zanieczyszczeniem.
Odkażanie wody to nic trudnego!
Dezynfekcję wody ze studni bez trudu można przeprowadzić samodzielnie. Wszystkie środki odkażające można bez problemu zakupić w sklepach. Taki proces nie potrwa dłużej niż jedną dobę, a ochroni naszą wodę użytkową przed bakteriami i innymi zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi.
W trakcie dezynfekcji woda ze środkiem odkażającym jest rozprowadzana po całej instalacji, dlatego warto poinformować o tym wszystkie osoby korzystające z ujęcia, aby pod żadnym pozorem nie korzystały w tym czasie z wody.
Czego będziemy potrzebować do odkażania wody ze studni?
Przed rozpoczęciem procesu dezynfekcji powinniśmy przygotować kilka rzeczy, które ułatwią i przyspieszą pracę. Na liście powinny znaleźć się: gumowe rękawiczki, szczotka do szorowania, wiadro o pojemności 20 litrów, wąż ogrodowy, wybielacz (2 litry) oraz wapno chlorowane (jego ilość zależy od wielkości studni).
Przebieg odkażania wody ze studni
Po pierwsze należy z niej całkowicie spuścić wodę. Następnie cały wybielacz trzeba wlać do wiadra i dodatkowo wypełnić je wodą. Tak przygotowanym roztworem należy wyczyścić całą powierzchnię studni biorąc pod uwagę wszystkie zakamarki. Jeśli na działce znajdują się inne zbiorniki z wodą połączone ze studnią to także należy je oczyścić. Przy tym procesie warto zabezpieczyć skórę rąk za pomocą gumowych rękawiczek.
W kolejnym kroku należy ponownie wypełnić studnię wodą i zmierzyć jej ilość. Następnie trzeba wlać do wody odpowiednią ilość rozcieńczonego wapna chlorowanego. Najlepiej dobrać je zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną do opakowania. Roztwór należy rozrobić w wiadrze i wlać do studni.
W następnych krokach należy przygotować instalację w domu. Opróżnić spłuczkę w toalecie i przelać wodę we wszystkich kranach do momentu aż poczujemy zapach chloru. Wtedy należy wszystko zakręcić i zostawić wodę najlepiej na minimum 8 godzin, chociaż najlepiej na 24.
Po upływie tego czasu należy odkręcić wszystkie krany i ujęcia wody znajdujące się na zewnątrz i wewnątrz domu i pozwolić spłynąć chlorowanej wodzie. W przypadku studni kopanej wodę należy wybierać do momentu aż zapach chloru całkowicie zaniknie.
Inne sposoby dezynfekcji wody
Chlorowanie, mimo tego że dość skuteczne, jest uciążliwym i pracochłonnym procesem, dlatego właściciele studni często decydują się na instalację lampy bakteriobójczej. To sposób na wygodną dezynfekcję wody. Bakterie i wirusy są zwalczane za pomocą promieniowania UV. Lampy sterylizujące nie zmieniają smaku i zapachu wody, a w dodatku podczas filtracji do wody nie są wprowadzane żadne środki chemiczne.
Dzięki za cenne wskazówki dotyczące dezynfekcji wody ze studni. Z takim artykułem cała procedura staje się o wiele łatwiejsza. Jak szukałem o tym informacji to była czarna magia. Mam nadzieję, że w naszym wypadku chlorowanie będzie wystarczające.
Właśnie jestem po budowie studni. To jest najlepszy czas na jej dezynfekcję. Dobrze, że znalazłem w sieci ten artykuł. Teraz cały proces będzie o wiele łatwiejszy i bardziej zrozumiały.
wita ja wypompowałem całą studnie z wody wyczyściliśmy studnię z prętów i innych zanieczyszczań dno gliniaste po dobie woda napełniła się lecz po kilku dniach deszczowych woda była mętna i śmierdząca. wypompowaliśmy ją do czysta znajomy zasugerował nam byśmy trochę wapna suchego wsypali do studni tak zastanawiam się że chyba żle to zrobiliśmy z tym wapnem przecież to woda pitna ma być używana na co dzień w gospodarstwie domowym . Proszę o opinie bo myślę o ponownym wypompowaniu wody , a może żwirem dno zasypać itp..
a teraz pytanie za sto punktów – czy studnię należy dezynfekować co jakiś czas czy to nie jest potrzebne? sąsiad mi się żalił że zrobił badania w sanepidzie i wyszły mu bakterie coli czy cuś i sam nie wie czy ma tylko sobie zainstalować jakąś lampę czy może musi dezynfekować studnię co miesiąc pomimo posiadania tej lampy co bakterie wszystkie wybija i też pytanie czy to wybija faktycznie wszystkie bakterie? można to pić bez gotowania?
Jak wpuścić roztwor chloru do studnii glebinowej? Czy potrzebna jest pomoc specjalistów czy można zrobic to samemu? Potrzebna jakas pompa ktora wytworzy odpowiednie ciśnienie aby chlor wymieszał sie w studnii czy wystarczy go wlac?