Coraz więcej osób ma w swoich domach jakieś urządzenia filtracyjne. Ich dobór jest uzależniony od problemu, jaki wystąpił z surową wodą użytkową. Niezależnie czego potrzebujemy, jeszcze przed zakupem pojawia się kilka pytań, w tym te związane z eksploatacją. Jak to właściwie jest z tymi filtrami wody? Czy trzeba w jakiś sposób o nie dbać? Jeśli tak, to czy koszty takiego procederu są wysokie?
Przede wszystkim wiele zależy od tego, na jakie urządzenie się decydujemy. Specjalnie dla Was stworzyliśmy listę najpopularniejszych filtrów wody oraz odpowiedzieliśmy na pytanie, w jaki sposób warto o nie dbać, by działały długo i przez cały czas tak samo wydajnie.
Dzbanek filtracyjny
Dzbanki filtracyjne może nie są najdokładniejszym sposobem na filtrację wody, jednak bardzo często można je spotkać w domowych kuchniach.
Przydają się choćby do wstępnej filtracji wody, która ma być wykorzystana w ekspresie do kawy bądź czajniku (do zagotowania na herbatę).
W ich przypadku przede wszystkim liczy się regularna wymiana wkładów zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj dzbanki filtrujące są wyposażane w mechanizm, który odlicza ilość czasu pozostałą do wymiany wkładu filtracyjnego na nowy. Zazwyczaj taki wkład wymienia się po upływie czterech tygodni, jednak nie jest to regułą. Jeśli woda jest bardzo zanieczyszczona, wymiana powinna nastąpić nawet po 2 tygodniach.
Oprócz tego dzbanek warto regularnie przemywać i płukać. Ma w końcu kontakt z wodą, którą potem spożywamy, a jeśli woda długo stoi, może w środku wytworzyć się powłoka, która jest mazista i dość nieprzyjemna.
Taka sytuacja wynika z naturalnych reakcji.
Przefiltrowaną wodę najlepiej trzymać w chłodnym, zacienionym miejscu, jak lodówka.
System odwróconej osmozy
Systemy odwróconej osmozy to bardzo dokładne urządzenia służące zazwyczaj uzdatnianiu wody pitnej. Montuje się je w kuchni, koło zlewozmywaka.
Wiele osób decyduje się na ten sposób filtracji wody, ponieważ mają dość dźwigania ciężkich zgrzewek z wodą, chcą mieć stały dostęp do czystej wody, o każdej porze, w każdych ilościach. Często dochodzi także aspekt troski o środowisko – przy korzystaniu z systemów odwróconej osmozy bardzo spada zużycie plastikowych pojemników w formie butelek, a przez to jest mniejsza produkcja śmieci.
Przy systemach odwróconej osmozy właściwie nie trzeba się za bardzo wysilać. Wystarczy regularnie wymieniać półroczny i roczny zestaw wkładów. Dzięki temu proces filtracji i jego dokładność zostaną zachowane na najwyższym poziomie.
Ponadto co parę lat należy pamiętać o wymianie membrany osmotycznej.
Bardzo ważną, a często pomijaną czynnością, jest dezynfekcja systemu odwróconej osmozy. Warto podjąć kroki służące zachowaniu najwyższych norm higieny i bezpieczeństwa oczyszczanej wody.
W systemach odwróconej osmozy z czasem gromadzi się bardzo duża ilość zanieczyszczeń. W kloszach, wężykach, niewidocznych zakamarkach może powstawać warstwa biofilmu i powodować zanieczyszczenie bakteriologiczne wody.
W celu uniknięcia takiej sytuacji warto stosować specjalne środki dezynfekujące przeznaczone do systemów odwróconej osmozy. Jednym z nich jest Ecoperla Antibacter, o którym informacje znajdziesz poniżej.
Środek dezynfekujący od polskiej marki Ecoperla czyści dokładnie całą wewnętrzną powierzchnię systemu odwróconej osmozy, w tym także wężyki i wylewkę. Dzięki temu jest pewność, że na żadnym odcinku nie będą gromadziły się niebezpieczne dla zdrowia bakterie.
Większość środków dezynfekujących należy zastosować co 12 miesięcy.
Zmiękczacz wody
Zmiękczacze wody są jednymi z najchętniej wybieranych filtrów wody na cały dom. Od lat są znane i cenione z powodu swojej skuteczności w walce z twardą wodą. Te urządzenia również potrzebują podjęcia pewnych działań w celu utrzymania ich w dobrym stanie technicznym.
Podobnie jak w systemach odwróconej osmozy, i tu przydałaby się okresowa dezynfekcja złoża oraz elementów znajdujących się wewnątrz urządzenia. Wewnątrz elementy mają stałą styczność z wodą – w związku z tym na nich też może tworzyć się mazista warstwa. Najlepiej więc profilaktycznie zastosować raz w roku płyn dezynfekujący.
Przepłucze on dokładnie wszystkie elementy zmiękczacza wody, a dzięki niemu bakterie nie będą miały jak dalej gromadzić się na częściach i złożu. Płyn warto zastosować także w przypadku podejrzenia lekkiego skażenia bakteriologicznego.
Oprócz dezynfekcji przy rocznym serwisie warto również zadbać o stan samej żywicy jonowymiennej.
Problemem, który może pojawić się niemal w każdym miejscu jest żelazo. Nie musi być wcale przekroczone, aby odkładało się na złożu filtracyjnym. Nawet niewielkie ilości podczas filtracji wody mogą wytrącać się z wody i osiadać na żywicy.
Materiał filtracyjny nie ma problemu z zatrzymaniem tych cząsteczek na złożu, jednak warto zaznaczyć, że nie podlegają one wypłukaniu podczas regeneracji. Z czasem zbiera się ich coraz więcej i więcej, aż zaczynają „przytykać” złoże i pozbawiają je zdolności jonowymiennych. Przez to żywica ulega szybszemu zużyciu, szybciej trzeba ją wymienić na nową.
Aby zapobiegać takiej sytuacji, warto raz w roku zdecydować się na przepłukanie złoża roztworem zawierającym specjalny granulat zapobiegający osadzaniu się żelaza. Dobrą propozycją jest choćby Ecoperla Antidotum – jak sama nazwa wskazuje, antidotum na żelazo na złożu filtracyjnym również od polskiej marki Ecoperla.
Należy bezwzględnie pamiętać o utrzymywaniu stałego poziomu soli w zbiorniku. Jeśli poziom będzie zbyt niski, zmiękczacz wody nie pobierze wystarczających ilości soli na regenerację, nie wytworzy roztworu o właściwym stężeniu i nie przeprowadzi prawidłowego procesu regeneracji. Przez to sam proces zmiękczania może nie być dokładny, a zamiast idealnie miękkiej wody, z kranu poleci woda o pewnym stopniu twardości.
Jeśli nasze urządzenie nie posiada systemu suchego zbiornika, bardzo prawdopodobne, że co jakiś czas będziemy walczyć z mostami solnymi tworzącymi się w zbiorniku na sól. Należy je rozbijać mechanicznie
Filtry narurowe
Filtry narurowe są niewątpliwie bardzo łatwe w utrzymaniu. Wystarczy po prostu regularnie wymieniać wkłady lub je płukać. Warto również zadbać o czystość klosza. Na rynku można dostać specjalne wkłady bakteriostatyczne. Dzięki ich zastosowaniu podczas użytkowania na wkładach nie dochodzi do namnażania się bakterii.
Ecoperla Antibacter i Antidotum – prosty sposób na pielęgnację
Zarówno Ecoperla Antibacter, jak i Ecoperla Antidotum pojawiły się w treści tego artykułu. Wspominamy o nich, ponieważ to nowy wymiar pielęgnacji systemów uzdatniania wody.
Oba preparaty są niebywale proste w dozowaniu, ponieważ ich ilości zostały już dokładnie odmierzone przez specjalistów. Są to preparaty jednokrotnego użytku, bardzo higieniczne w dozowaniu.
Warto dodać, że w przypadku zmiękczaczy wody należy je stosować naprzemiennie co pół roku.
Ciesz się krystalicznie czystą wodą
Mamy nadzieję, że udało nam się udowodnić, że właściwa pielęgnacja systemów uzdatniania wody wcale nie musi być ani czasochłonna, ani pochłaniać dużych kwot. W dodatku dbanie o swoje urządzenie wcale nie jest skomplikowane.
Warto podjąć wymienione wyżej czynności, by cieszyć się naprawdę dobrej jakości wodą, uzdatnianą z tą samą wydajnością przez wiele lat eksploatacji.
Recent Comments