O manganie słyszy się zazwyczaj w kontekście usuwania z wody żelaza. Oba pierwiastki zazwyczaj występują w niej razem. Z drugiej strony, usuwanie manganu jest znacznie trudniejsze i wymaga zastosowania specjalistycznych rozwiązań. czy zatem warto podejmować taki wysiłek? Czy mangan w wodzie szkodzi?
Mangan w wodzie a zdrowie
Zakład Higieny Komunalnej w swoim oświadczeniu podaje, że mangan jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jego głównym źródłem jest jednak spożywany pokarm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza z kolei, że bezpieczne dobowe spożycie manganu wynosi około od 8 do 9 mg, a woda dostarcza zaledwie 20% tej dawki.
Przyjmuje się zatem, że w pełni bezpieczne stężenie manganu w wodzie może oscylować na poziomie 0,4 mg Mn/l. W praktyce jest to aż 8 razy więcej niż normy obowiązujące w Polsce. Tak wysokie przekroczenia należą jednak do rzadkich przypadków.
Konsekwencje występowania manganu w wodzie
Obecność wysokiego stężenia manganu w wodzie jest niepożądana z różnych powodów:
- Zmienia parametry organoleptyczne wody powodując, że staje się ona często niezdatna do spożycia
- Podczas prania powoduje przebarwienia na ubraniach i bezpowrotnie niszczy tkaniny
- Powoduje smolisty, trudny do usunięcia osad na armaturze oraz w urządzeniach AGD podłączonych do instalacji lub wykorzystujących wodę
- Podnosi ryzyko pojawienia się biofilmu, w którym mogą bytować szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy
- Jest przyczyną niedrożności instalacji i powoduje spadki wydajności, a także miejscowe niedogrzania lub przegrzania
- Podnosi koszty związane z codziennym funkcjonowaniem poprzez konieczność zakupu drogiej wody butelkowanej i detergentów niezbędnych do sprzątania
Jeśli w Twojej wodzie znajduje się mangan w podwyższonym stężeniu warto sięgnąć po specjalistyczne rozwiązania, takie jak Ecoperla Oxytower. Jeśli nie wiesz, co wybrać – skontaktuj się ze specjalistą z branży systemów uzdatniania wody.
Recent Comments