Z różnych ujęć może płynąć woda różnej jakości, jednak zawsze łączy ją jedna cecha – używamy jej na co dzień do prania, sprzątania, zmywania, kąpieli, a także przyrządzania potraw i napojów. Z tego właśnie powodu warto zadbać o jej jakość. Co jednak zrobić jeśli okaże się, że jest zanieczyszczona?
W tym artykule pokażemy Wam, co zrobić w przypadku wody wodociągowej oraz wody ze studni. W każdym przypadku sposoby oczyszczana wody będą różne.
Co w przypadku wody z wodociągu?
Jeśli głównym ujęciem, z którego pobieramy wodę jest wodociąg, nie mamy powodów do obaw. O jakość wody dbają bowiem lokalne zakłady wodociągowe. Jakość wody nie może mieć przekroczonych norm, a te zostały zapisane w specjalnym rozporządzeniu ministra.
Niestety, zdarzają się sytuacje, gdzie z zakładów wypływa dobrze oczyszczona woda, natomiast podczas przepływu przez rury kiepskiej jakości ponownie zyskuje niepożądane substancje. Z tego powodu wiele osób często decyduje się na założenie filtra kuchennego takiego jak system odwróconej osmozy czy też ultrafiltracja.
W przypadku wody wodociągowej dość dokuczliwym problemem bywa twarda woda. Przewidywane normy są dość wysokie, a wysoki stopień twardości bywa mocno szkodliwy dla instalacji hydraulicznej, armatury i urządzeń AGD (głównie czajników, pralek i zmywarek). W tym przypadku mieszkańcy decydują się na zakup centralnego zmiękczacza wody, który świetnie radzi sobie z takim problemem.
Bywają też przypadki, gdzie problemem wody wodociągowej jest duża ilość chloru oraz jego pochodnych. Ponadto woda ma smak lub zapach, który może nie odpowiadać użytkownikom. I na to jest sposób – kolumna z węglem aktywnym zaradzi tym wszystkim niedogodnościom.
Co w przypadku wody ze studni?
Jak widać w przypadku wody wodociągowej nie trzeba podejmować wielu działań związanych z poprawą jakości wody użytkowej. Zupełnie inaczej ma się sprawa z wodą pochodzącą z własnego ujęcia.
Studnie są dość wygodnym i tanim sposobem na wodę użytkową, jednak taka woda nie jest oczyszczana w żadnych zakładach. Jaką ciecz posiadamy z danego odwiertu, z takiej będziemy korzystać w domu.
Często okazuje się, ze woda ze studni może mieć nie tylko duże stężenie żelaza, manganu, jon amonowy, azotany, siarczany, ale i bakterie, które są szczególnie szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Z tego powodu najlepiej swoją przygodę z wodą z własnego ujęcia rozpocząć od analizy wody.
Zaraz po wykopaniu odwiertu najlepiej jest zlecić badanie fizykochemiczne oraz bakteriologiczne wody. Można je zlecić w sanepidzie, prywatnym laboratorium lub w firmie wyspecjalizowanej w uzdatnianiu wody.
Otrzymane wyniki to też zielone światło do doboru optymalnego zestawu do uzdatniania wody. Czasem okazuje się, że wystarczy jedynie zmiękczacz wody, ale w niektórych przypadkach będzie potrzebny i zmiękczacz wody, i odżelaziacz, i lampa bakteriobójcza.
Najpopularniejsze urządzenia polecane przy wodzie ze studni to:
- Odżelaziacz wody
- Odmanganiacz wody
- Stacja wielofunkcyjna
- Zmiękczacz wody
- Urządzenie do usuwania azotanów z wody
- Lampa bakteriobójcza z promieniowaniem UV
Odradzamy dobór urządzeń na własną rękę, zwłaszcza jak nie ma wykonanej analizy wody. To może kosztować o wiele więcej, bo źle dobrane produkty nie będą odpowiednio oczyszczały wody i trzeba będzie zakupić nowe. Być może zupełnie inne lub o innej wydajności, z inną ilością złoża filtracyjnego.
Analizę wody możesz zlecić w profesjonalnym laboratorium firmy Klarsan. Na Twoje życzenie wraz z wynikami możesz otrzymać propozycję urządzeń.
Nie zawsze łatwe uzdatnianie wody
Warto pamiętać, że nie każdy filtr wody sprawdzi się tak samo w każdym przypadku. Czasem mogą być potrzebne nawet całe zestawy urządzeń do uzdatniania wody, by wszystko działało prawidłowo. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.
My mamy co prawda wodę z wodociągu, jednak bardzo przeszkadza nam jej zapach. Właśnie jest spowodowany przez chlor. Szukaliśmy dobrego rozwiązania. Najpierw braliśmy pod uwagę odwróconą osmozę, jednak nie rozwiąże kompleksowo naszych problemów. Jak wygląda eksploatacja takiej kolumny filtracyjnej?
No ja mam na przykład u siebie kolumnę węglową Ecoperla Carbotower. Trzeba co jakiś czas przepłukiwać złoże. To ja decyduję, kiedy to nastąpi. Oprócz tego trzeba wymienić złoże, ale wszystko zależy od tego, ile wody zużywamy. W naszym przypadku to raz na 2 lata. I właściwie tyle. My jesteśmy bardzo zadowoleni. Nie ma już śladu po tym drażniącym zapachu chloru.